Shakarpur, New Delhi, Delhi
GST No. 07CTRPS0224C1ZR
Call 07949350084 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Startup Time (sec) | 5 sec |
| Usage/Application | Industrial Premises |
| Color | White |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand/Company | Honeywell |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Monitor |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Apollo |
| Display Type | Analog, Digital |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Monitor |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Apollo |
| Display Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
| Power Supply | 24 VDC |
| Monitoring Parameters | Smoke |
| Brand | NOTIFIER |
| Humidity | 10% to 93% noncondensing. |
| Model Name/Number | FMM-101 |
| Dimensions Mm | 4.5" (11.43 cm) high x 4" (10.16 cm) wide x 1.25" (3.175 cm) deep. Mounts to a 4" (10.16 cm) square |
| Operating Temperature | 32 DegreeF to 120 DegreeF (0 DegreeC to 49 DegreeC). |
View Complete details
| Type | Fully Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Usage/Application | Detector |
| Relay Outputs | Supervisory Relay |
| Control Keys | System Reset |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Startup Time (sec) | 5 sec |
| Operating Temperature | -10 DegreeC to 50 DegreeC |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Type | Conventional |
| Relay Outputs | Alarm Relay |
| Control Keys | Evacuate |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Offices |
| Material | Mild Steel |
| Color | Red |
| Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Offices |
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Voltage | 220 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Startup Time (sec) | 5 sec |
| Operating Temperature | -10 DegreeC to 50 DegreeC |
| System Components | Smoke Detectors |
| Type | Conventional |
| Automation Grade | Automatic |
| Relay Outputs | Alarm Relay |
| Control Keys | Evacuate |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Type | Addressable |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Usage/Application | Detector |
| Automation Grade | Automatic |
| Relay Outputs | Trouble Relay |
| Control Keys | System Reset |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Product Type | Fire Alarm Detector |
| Usage/Application | Industrial Premises |
| Color | White |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| System Components | Isolator Module |
| Brand | Edward |
| Type | Addressable |
| Model Name/Number | SIGA IM |
| Country of Origin | Made in India |
| System Component | Control Module |
The SIGA-lM Isolator Module is part of EST's Signature Series system. This intelligent device enables part of the Signature data loop to continue operating should a short circuit occur The module can be wired into a Class a data loop at any point.
View Complete details
Product Brochure
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Product Type | Fire Alarm Detector |
| Usage/Application | Residential Buildings |
| Color | White |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Number of Zone | 2 |
| Body Material | Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Honeywell |
| Voltage | 24 VDC |
| Maximum loop lenght | The maximun wiring distance of al SLC using 12 AWG |
The LCM-320 Notifier Loop Control Module and the LEM-320 Notifier Loop Expander Module provide NOTIFIER's ONYX® Series of Fire Alarm Control Panels (FACPs) with Signaling Line Circuits (SLCs). The ONYX® Series NFS-640/NFS2-640 supports one LEM-320; the NFS-3030/NFS2-3030 supports up to five LCM320s and five LEM-320s. The LEM-320 module is used to expand the NFS-640/NFS2-640 to a second loop, and to expand each LCM-320 used on the NFS-3030/NFS2-3030 — each NFS-3030/NFS2-3030 LCM-320 supports an expansion LEM-320.
LCM-320 Maximum loop length: The maximum wiring distance of an SLC using 12 AWG (3.1 mm²) twisted-pair wire is 12,500 feet (3810 m) per channel. For a twisted-unshielded pair, 12 AWG (3.1 mm²) to 18 AWG (0.78 mm²):
Datasheet: LCM-320
More of our products from Notifier
CartView Complete details
| Usage/Application | Smoke Detector |
| Brand | FRM |
| Material | MS |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Detector Type | Portable Multi Gas |
| Brand | Honeywell |
| Power Source | Battery |
| Display Type | Analog |
| Pump | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Type | Conventional |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Usage/Application | Detector |
| Automation Grade | Automatic |
| Relay Outputs | Trouble Relay |
| Control Keys | Mute Buzzer |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details