Shakarpur, New Delhi, Delhi
GST No. 07CTRPS0224C1ZR
Call 07949350084 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Brand | Simplex |
| Product Type | Sounder Base |
| Usage/Application | Office Buildings |
| Working Temperature | 0 DegreeC to +50 DegreeC |
| Voltage | 18 to 32Vdc |
| Alarm Current | 20mA @ 32Vdc |
| Part Number | 4098-9794EA |
| Size/Dimension | 164 dia x29mm |
| I Deal In | New Only |
View Complete details
| Type | Fire Extinguishers |
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Brand | Honey well |
| Product Type | Fire Alarm Detector |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Fire Fighting |
| Color | White |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
View Complete details
| Type | Addressable |
| System Components | Manual Call Point |
| Model Name/Number | Simplex (4099-9006) |
| Weight | .25 lbs |
| Dimensions | 5 x 5 x 5 in |
| I Deal In | New Only |
| Installation Service | Yes |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Smoke Detector |
| Brand | Simplex |
| Material | ABS |
| Usage/Application | Office Buildings |
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Color | white |
| Alarm Current | 400 (max.) |
| Humidity | 10% to 95% (n/c) |
| Temperature | 0 DegreeC to +50 DegreeC |
| Size/Dimension | 124 dia x 54mm |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Simplex |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Type | Addressable |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Simplex 4010ES |
| Operating Temperature | 32 DegreeF to 120 DegreeF (0 DegreeC to 49 DegreeC) |
| I Deal In | New Only |
| Installation Service | Yes |
| AC input current | 120 VAC models |
| Power supply output ratings (nominal 28 VDC on AC, 24 VDC on battery backup) | Total power supply output rating |
| Operating humidity | Up to 93% RH, non-condensing at 90 DegreeF (32 DegreeC) maximum |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Simplex |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Type | Addressable |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Simplex 4100ES |
| Voltage | 230 V |
| Display Type | LCD |
| Frequency | 50 Hz |
| Ip Rating | IP54 |
| I Deal In | New Only |
| Installation Service | Yes |
View Complete details
| Type | Smoke Detector |
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Brand | Honey well |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
| Product Type | Multi-Sensor Detector Base |
| Brand | Simplex |
| Color | white |
| Humidity | 10% to 95% (n/c |
| Temperature | 0 DegreeC to +55 DegreeC |
| Size/Dimension | 105 dia x 35mm |
View Complete details
| Product Type | Multi Detector |
| Brand | Simplex |
| Usage/Application | Office Buildings |
| Color | white |
| Humidity | 0 DegreeC to +50 DegreeC |
| Size/Dimension | 124 dia x 57mm |
| Smoke Sensitivity | 4% to 5%Obs/m |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
View Complete details
| Usage/Application | Fire Alarm System |
| Material | ABS |
| Color | Red |
| Voltage | 15-28 VDC |
| Weight | 238 gm |
| Coating | Loop Powder |
| Noise Range | 97 dB+/-3 |
| Temperature | -25 to 70 Deg C |
View Complete details
| Shape | Rectangle |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | Simplex 4007ES |
| Type | Addressable |
| System Components | Fire Alarm Control Panel |
| Voltage | 120 VAC |
| Brand | Simplex |
| Weight | 16.95 lb (7.69 kg) |
View Complete details