Shakarpur, New Delhi, Delhi
GST No. 07CTRPS0224C1ZR
Call 07949350084 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Product Type | Detector Base |
| Brand | Siemens |
| Color | White |
| Is It Ce Certified | Ce Certified |
| I Deal In | New Only |
View Complete details
Product Brochure
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Brand | Siemens |
| Product Type | Smoke Detector |
| Part Number | OP 121 |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
View Complete details
Product Brochure
| Type | Addressable |
| Brand | Siemens |
| Usage/Application | Fire Alarm System |
| Model Name/Number | HMS-S |
| Color | RED |
| Installation Service | Yes |
| System Components | Manual Call Point |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Dual Phase |
| Power Supply | 24 VDC |
| Brand | Siemens |
| Model Name/Number | HTRI-S |
| Dimensions Mm | 4.5 x 4.25 x 2 in |
| Weight | 1 lbs |
| Current Draw: | 1.5 ma |
| Condition | New |
| Part Type | Dual Input, Intelligent, Interface Module |
View Complete details
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Brand | Siemens |
| Product Type | Smoke Detector |
| Color | white |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
| SENSITIVITY RANGE: | 1.41 - 3.76 % ft obs. |
View Complete details
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Brand | Siemens |
| Product Type | Smoke Detector |
| Color | white |
| Material | ABS |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
View Complete details
| Brand | Siemens |
| Product Type | Smoke Detector |
| Color | white |
| Operating Temp. | 32 DegreeF (0 DegreeC) to 100 DegreeF (38 DegreeC) |
| Humidity | 0-93% |
| Model/Type | HFP-11 |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
| Current Draw: | 1mA in Alarm or Supervisory mode |
View Complete details
| Brand | Siemens |
| Colour | Off White/Black |
| Condition | New |
| Temperature | 120 + / -3 DegreeF (49 + / - 2 Degree to 32 + / - 3 DegreeF (0 + / - 2 |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Offices |
| Material | ABS |
| Color | Red |
| Mounting Type | NA |
| Weight | 150 gm |
| Voltage | 24VDC |
| I Deal In | New Only |
View Complete details
| Brand | Siemens |
| Product Type | Multi Detector |
| Color | white |
| Voltage | 16 27 VDC |
| Humidity | up to 93 |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
View Complete details
Product Brochure
| Power Supply | 24 VDC |
| Model Name/Number | HTRI-R |
| Brand | Siemens |
| Display Type | Digital |
| Weight | 2 |
| phase | 24 V dc |
| use | The relay is typically used where control or shunting of external equipment is required. |
| Power | .5A |
| Model No | HTRI-R |
Fire Safety HTRI-R Intelligent interface module is designed to provide the means of interfacing direct shorting devices to the fire-alarm control panel (FACP) loop circuit.
The HTRI-series modules provide the most advanced method of address programming and supervision on the market ??? combined with sophisticated control panel communication. Each HTRI-series interface module incorporates a microcomputer chip, and each interface module achieves the state of an `intelligent device’ through its microcomputer-chip technology, combined with its sophisticated, bi-directional communication capabilities with the FACP.
View Complete details