Shakarpur, New Delhi, Delhi
GST No. 07CTRPS0224C1ZR
Call 07949350084 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | ABS |
| Color | Red |
| Voltage | 220V |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Weight | 490gm |
| Warranty | Weight |
| Phase | Single |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
Features:
• Hooter with flasher (Camera Flasher)
• Wall mounted type
• Attractive look
• Suitable for Mall, Bank, Restaurant etc
• Suitable for sound polluted areas
TECHNICAL SPECIFICATIONSPower I/P24 V DCSound O/P80dB (Up to 10 feet)Current Consumption100 MAHousingPVC/ABSWeight400 Gm.Dimensions (mm)115 x 100 x 75ColorRed
The fire alarm Hooter and Sounder are Audio indications to fire Signals. Alarm Hooter Plays a crucial role of vital importance by Creating a Hooter Like Sound as and when the control monitoring Panel Detects a fire signal from any zone. Fire Detection Equipment or Module. These Sounders are an integral part of Fire Safety method since they canProvide the AUDIO INDICATION which is necessary in fire Detection mechanism..Their characters of producing Audio Sounds differentiates them from BUZZER and hence are considered an integral part of Control Panel.A control Monitoring panel is not fully complete unless these sounders are present as a AUDIO Indication Devices
View Complete details
Product Brochure
| Size | 6*13 Inch |
| Color | Red |
| Voltage | 220V |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Weight | 940gm |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Zones | 4 Zone , 2 Zone |
| Model Name/Number | AFP-AGNI-FP-4Z |
| Voltage | 24 V |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | 230 V.AC/ 24 V DC |
| Number Of Phases | 4 ZONE |
| Power | 5 Watt/45 Watt (Normal/Fire) |
| Weight | 5.2 Kg Without Battery |
| Operating Temperature | -10-+55 Degree C |
| Operating Humidity | 5 to 95% Relative Humidity (non- condensing) |
| Size/Dimension | 11"x13"x4" |
| Installation Service | Yes |
| Brand | Agni System |
| Color | Red & Grey |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| DC POWER | 24 VDC |
Features:
v Fully Confirm IS 2189.
v Zone Wise Fire Fault LED Indication.
v Zone Isolation Facility.
v Mains on, System On, Charger on, visual indications.
v Auto dialler attachable facility
v External s/w for reset, Silence, Lamp test.
v External s/w to test each zone fire, open, short status manually.
v Inbuilt Buzzer.
v 16x2 Line LCD Display.
v Inbuilt Battery Charger & Battery Space.
v Operates on 230 V AC, 50 Hz AC supply.
v Potential Free Contact Facility.
View Complete details
| Zones | 2 Zone |
| Product Type | 2 Zone Fire Al,2 Zone Fire Alarm,2 Zone Fire Alarm Panel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Agni System |
| Color | Red & White |
| Material | M S Body |
| Country of Origin | Made in India |
| Sytems Components | Smoke Detectors, Fire Alarm Control Panel |
| Relay Outputs | Alarm Relay |
| AC Input Power (V) | 230 |
| Wall Mounted | Yes |
View Complete details
Product Brochure
| Zones | 4 |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| IP Rating | IP64 |
| Number Of Phases | Single Phase |
| Display Type | Digital |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension | 12*12 Inch |
| Brand | Agni |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Power | 24 V DC |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 115 x 100 x 75mm |
View Complete details
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50Hz |
| Number Of Phases | Singlw |
| Power | 100W |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
| Product Type | FIRE ALARM SYSTEM |
| Brand | Agni |
| Zones | 2-32 Zones |
| Usage/Application | FIRE ALARM SYSTEM |
| Voltage | 220V |
| Material | MS |
| Color | Red & Grey |
| Number Of Phases | 3 Phase |
| Power | 45 Watt/450 Watt (Normal/Fire) |
| Number Of Zones | 2-32 Zone |
| Warranty | 1 Years |
| Max Devices Per Detector Zone | 15-20 |
| Maximum No Devices Per Zone | 15-20 |
| I Deal In | New Only |
| Installation Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Hooter Supply | 24V DC |
| Condition | New |
Conventional Fire Alarm Systems. Conventional fire alarm systems consist of manual call points, fire detectors, sounders, beacons, and other devices grouped into zones. Conventional panels can only narrow down the location of a possible fire or fault as being somewhere within one or more zones.
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Electronic Fire Alarm Panel.
View Complete details
| Usage/Application | School |
| Material | Mild Steel |
| Color | Red |
| Voltage | 24DC & 220V AC |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Agni |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | M S Body |
| Type | Conventional |
View Complete details
Product Brochure
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Product Type | Battery Operated Smoke Detector |
| Brand | GST |
| Usage/Application | Office Buildings |
| Power Source | 9V Battery (included) |
| Color | Red |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ABS |
| Weight | 135g |
| Operating Temp. | 40 Degree to 100 Degree F |
| Humidity | 5%-95% relative humidity (RH) |
| Led Indication | Red, normal operation |
| Size/Dimension | 105mm in diameter x 59mm depth |
| Warranty | 1 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Audio Alarm | 85dB at 1 Oft(3meters) |
| Battery LIfe | 3 years |
| Material of Enclosure | ABS, white |
| Mounting Hole Distance | e 50mm ~ 74mm |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial Premises |
| Material | Plastic |
| Brand | Agni |
| Color | white |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 50 gram |
| Led Indication | dual lead |
| I Deal In | New Only |
| Wireless | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Wall Mounted | No |
| Condition | New |
View Complete details
| Alarm Sensor Type | Photoelectric |
| Brand | Agni |
| Power Source | 24 V DC |
| Product Type | Smoke Detector |
| Usage/Application | Office Buildings |
| Color | white |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | ABS |
| Voltage | 16-32VDC |
Features:
Sleek, low-profile design.
Addressable-analog communication.
Stable communication technique with noise immunity.
Low standby current.
Two-wire SLC connection.
Dual LED design provides 360° viewing angle.
Visible bi-color LEDs blink green every time the detector is addressed, and illuminate steady red on alarm (FlashScan systems only).
Remote test feature from the panel.
Walk test with address display (an address on 121 will blink the detector LED: 12-[pause]-1(FlashScan systems only).
Built-in functional test switch activated by external magnet.
Built-in tamper-resistant feature.
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Input Voltage | 220 V |
| Sheet Thickness | 2.5-12 mm |
View Complete details